Jak przygotować meble i sprzęty AGD do przeprowadzki? Jakie materiały zabezpieczające przydadzą się podczas transportu i w jaki sposób je wykorzystać? Jeśli czeka Cię transport mebli i sprzętów AGD, ten artykuł jest dla Ciebie! Dowiesz się z niego, czy warto rozkręcać meble, jak zabezpieczyć bęben pralki i jak przewieźć lodówkę. Sprawdź!
Czym zabezpieczyć meble i sprzęt AGD na czas transportu?
Ubrania wyjęte z szafek. Szuflady opróżnione. Półki puste. Teraz przychodzi czas na przygotowanie mebli i sprzętów AGD do transportu. Czy trzeba rozkręcać wszystkie meble? Absolutnie nie! W wielu przypadkach mogłoby to negatywnie wpłynąć na ich stabilność po ponownym skręceniu. Na pewno jednak konieczne będzie przeprowadzenie demontażu mebli o dużych gabarytach, których nie da się przenieść przez drzwi. Do zabezpieczenia wszystkich mebli i sprzętów AGD przydadzą się:
- Folia bąbelkowa,
- Folia stretch,
- Miękkie koce,
- Taśmy pakowe i malarskie,
- Narożniki ochronne z kartonu lub pianki.
Jak zabezpieczyć meble na czas transportu?
Zanim zaczniemy oklejać i zabezpieczać meble, trzeba wyjąć z nich wszystkie luźne elementy, takie jak szufladki, półki czy moduły. Jeśli meble są wyjątkowo ciężkie, warto też zdemontować ich drzwiczki. Jeśli drzwiczki lub szufladki pozostają, to należy je zabezpieczyć taśmą malarską, która nie pozostawi śladów na powierzchni mebli. Zaklejamy je w taki sposób, by nie otworzyły się podczas przechylania. Luźne, wyjęte elementy układamy w kartonach, przekładając je papierem lub innym materiałem w taki sposób, by pozostawały na miejscu podczas transportu. Najlepszym rozwiązaniem jest zamówienie transportu mebli z wniesieniem. W takim przypadku będziemy mieć pewność, że firma przeprowadzkowa zadba zarówno o odpowiednie ustawienie mebli podczas transportu, jak i ich bezpieczne przeniesienie i ustawienie.
Zabezpieczanie i transport sprzętów AGD
Przygotowanie sprzętów AGD do transportu obejmuje przede wszystkim wyjęcie z nich wszelkich ruchomych elementów, zabezpieczenie ich folią bąbelkową lub papierem i ułożenie w kartonach. Drzwiczki lodówek, kuchenek, mikrofalówek, piekarników i innych sprzętów AGD należy zamknąć i okleić taśmą tak, by nie otworzyły się przypadkowo w czasie przenoszenia lub transportu. Rogi urządzeń zabezpieczamy styropianem lub kartonem, a całość oklejamy folią stretch. Bęben pralki przykręcamy specjalnymi śrubami (które otrzymuje się wraz z nowym urządzeniem). Lodówkę rozmrażamy i wycieramy do sucha. Powinna być wyłączona z prądu już na kilka godzin przed wyniesieniem. Większość producentów zaleca transport lodówki w pionie, jednak jeśli nie jest to możliwe, układa się ją w poziomie stroną tłoczną sprężarki do góry. Po ponownym ustawieniu włączamy lodówkę dopiero po upływie doby.